Для чого призначена функція керування кольорами?

  1. Колір - це поняття людського сприйняття. Очі (і мозок) сприймають спектральну інформацію, яка є основою для сприймання кольорів. Наприклад, зелений, помаранчевий чи жовтий кольори - це просто терміни; вони не описують спектральні компоненти відбитого від предмета світла.

    Таким чином, мова кольорів потрібна, щоб описати спектральні компоненти певного кольору, який не підлягає людському поясненню (як, наприклад, небесно-голубий, темно-синій, морська хвиля або блідо-синій ). Потрібно створити мову, яка описує усі видимі для людини кольори комп'ютерними термінами.

    Така мова носить назву "Lab", де літера "L" відображає ступінь інтенсивності кольору, а "а" і "b" - його компоненти. За допомогою такої мови можна дуже точно описати будь-який колір. Детальніше про мову Lab йтиметься далі.

    Хоча для кожного пристрою обробки зображень є свій алгоритм обробляння кольору, існує стандартна схема опису типових кольорів для всіх пристроїв. Вона допомагає передавати точну інформацію про колір з одного пристрою на інший впродовж всього перебігу роботи.

    Найвідомішими елементами цифрової обробки зображень у робочому потоці є цифрові фотокамери, монітори та струминні принтери. Та чи відомо вам, що найважливішим у робочому потоці є програмне забезпечення?

  2. Що таке керування кольорами?

    за допомогою функції керування кольорами описують усю комп'ютерну систему, яку використовують для точного передавання кольорів між апаратним та програмним забезпеченням. За її допомогою описують вхідні характеристики цифрової фотокамери для контролювання відображення зображення на моніторі або видрукувати саме те, що ми бачимо на ньому. Вона також потрібна, щоб передавати зображення між різними програмами, точно відтворивши кольори.

    Керувати кольорами можна як в ОС Microsoft Windows, так і Apple Maс OS X. Функція має довгу історію, а її можливості нарощують у кожній новій версії операційних систем.

    Щоб краще зрозуміти, що таке керування кольорами, потрібно пояснити деякі поняття.

    Профіль

    Профіль можна порівняти з невеликим ярликом, який прикріпляють до кожного зображення та пристрою для обробки зображень. Такі ярлики описують певний колір як за моделлю RGB (від англ. "Red" - червоний, "Green" - зелений і "Blue" - синій), так і особливою мовою керування кольорами. Таким чином, комп'ютер та програмне забезпечення розпізнають, які реальні кольори цифрового зображення (мовою Lab) заховано під значеннями RGB.

    Крім того, замість значень RGB профілі можуть також містити значення CMYK (наприклад, для офсетного друку). Оскільки ми використовуємо тільки робочий потік RGB, то у цьому тексті про палітру CMYK мова не йтиме.

    Колірний простір

    Як і кожен тип монітора по-своєму відображає кольори, так і у кожної фотокамери є свій спосіб сприйняття кольорів. Принтери також мають свій власний діапазон кольорів для друку, який залежить від їх типу, фарби та паперу. Такий колірнй діапазон називають колірним простором. Він описує усі кольори, які може обробляти пристрій для обробки зображень.

    Найпоширенішим колірним простором є sRGB. Він описує звичайну кольорову палітру, яку може відображати звичайний монітор. Більшість цифрових фотокамер може охоплювати такий колірний простір, а більшість принтерів може правильно друкувати зображення в sRGB. Щоправда, існують ширші колірні простори, як-от ProPhoto RGB, Adobe RGB 1998, Wide Gamut RGB.

    Їх використовують, коли потрібна найвища якість. Але, все-таки, у більшості випадків sRGB - те, що потрібно.

    Зображення 1: Порівняння колірних просторів sRGB (кольорове зображення, яке знято у приміщенні) та Adobe RGB (каркасне зображення, яке знято назовні).

    У зображення можна включати профілі, що необхідно для передавання кольорів між програмами для обробки зображень. Якщо профіль не вбудовано, програма не зможе визначити, які реальні кольори містить файл, оскільки голі цифри RGB ніяк не пов'язано із значеннями Lab.

    Фотокамерами Sony Alpha можна знімати як у режимі RGB, так і Adobe RGB. Якщо вибрано режим Adobe RGB, зображення буде чітко видно на моніторі фотокамери. Крім того, зображення, які знято у вказаному режимі, розпізнають за префіксом _ на початку імені файлу (наприклад, image1234.jpg → sRGB; _image1234.jpg → AdobeRGB) Щоб дізнатись, який колірний простір вибрано для знімання, перейдіть до довідки EXIF.

    Керування кольорами у програмі Sony Image Data Converter SR (IDC SR)

    Щоб чітко керувати кольорами у робочому потоці, потрібно настроїти лише кілька параметрів. У меню виберіть елемент settings [настройки], щоб відкрити діалогове вікно керування кольорами. Зверху можна вибрати робочий колірний простір: Програма IDC SR завжди відтворюватиме зображення у вибраному колірному просторі: sRGB, Adobe RGB або Wide Gamut RGB. Якщо вибрано параметр camera settings [настройки фотокамери], програма IDC SR дотримуватиметься робочого простору, який установлено на фотокамері. Це може бути sRGB або Adobe RGB.

    Під робочим простором можна побачити колірні настройки монітора. Від вказаного вибору залежить вигляд зображень у програмі IDC SR. Про це слід пам'ятати і регулярно перевіряти настройки. Якщо певного профілю монітора в ОС немає, виберіть палітру sRGB.

    Якщо на моніторі є загальний профіль відображення, установіть такий профіль в своїй ОС, а потім виберіть його у пункті other monitor profile [інший профіль монітора].

    Для високопрофесійного робочого потоку потрібно відкалібрувати монітор (а також принтер). У розділі профілів монітора меню керування кольорами можна також вибирати інші профілі, які створено за допомогою сторонніх рішень керування кольорами.

    Якщо монітор відкалібровано правильно, і отриманий профіль вибрано у меню, у програмі Image Data Converter можна досягти точного відображення кольорів.

    Правильне відображення кольорів в інших програмах для обробки зображень

    Якщо зручніше працювати з додатковими програмами для обробки зображень, для правильного відображення кольорів перевірте, щоб настройки функції керування кольорами у такій програмі відповідали настройкам програми Image Data Converter.