ОСНОВНІ ДАНІ ПРО ОБ’ЄКТИВИ

Діафрагма, f-числа та глибина різкості
Діафрагма та експозиція

Діафрагма (або мембрана) об’єктива є справжнім шедевром інженерної думки. Її конструкція дозволяє регулювати розмір отвору на оптичному шляху, а отже й кількість світла, що проходить крізь об’єктив. Діафрагма та витримка є двома основними способами керування експозицією: що менше світла за заданого значення витримки, то більше потрібно відкрити діафрагму, щоб більше світла потрапило на поверхню матриці. І навпаки: що яскравіше світло, то меншим має бути діаметр діафрагми для досягнення оптимальної експозиції. У якості альтернативи, для досягнення аналогічних результатів можна залишити діаметр діафрагми незмінним і змінити значення витримки. Однак діаметр отвору діафрагми також визначає ступінь колімації світла, що проходить крізь об’єктив, а це безпосередньо впливає на глибину різкості. Таким чином, для досягнення потрібного результату необхідно контролювати як значення діафрагми, так і значення витримки.

Математика F-чисел

- Технічні подробиці -

F-число (діафрагмове число) – це фокусна відстань об’єктива, поділена на ефективний діаметр діафрагми. Наприклад, для 35-мм об’єктива F1.4 G із повністю відкритою діафрагмою (F1.4) ефективний діаметр діафрагми дорівнюватиме 35 ÷ 1,4 = 25 мм. Зверніть увагу, що зі зміною фокусної відстані об’єктива діаметр діафрагми за заданого F-числа також зміниться. Наприклад, за значення діафрагми F1.4 у 300-мм телеоб’єктиві ефективний діаметр діафрагми дорівнюватиме 300 ÷ 1,4 ≈ 214 мм. Такий об’єктив був би надто великим, громіздким і дуже дорогим, тому нечасто можна зустріти довгі телеоб’єктиви з великим отвором діафрагми. Фотографам зовсім не обов’язково знати фактичний діаметр діафрагми, однак розуміти принцип корисно.

F-числа або F-ступені

У всіх об’єктивів є максимальне та мінімальне значення діафрагми, які виражаються у F-числах, однак у технічних характеристиках об’єктивів зазвичай указують саме максимальне значення. У якості прикладу візьмемо об’єктив Sony 35 мм F1.4 G. 35-мм – це фокусна відстань (про неї ми поговоримо пізніше), а F1.4 – максимальне значення діафрагми. Однак що саме означає "F1.4"? З технічними подробицями Ви можете ознайомитися в таблиці F-чисел, а для практичних потреб достатньо розуміти, що менші F-числа відповідають більшим значенням отвору діафрагми, і що F1.4 – це практично найбільше значення діафрагми для універсальних об’єктивів. Об’єктиви з максимальними значеннями діафрагми F1.4, F2 або F2.8 зазвичай вважаються "швидкими" або "світлосильними".

Стандартними F-числами, що використовуються під час зйомки з об’єктивами фотоапаратів, є (за зменшенням діаметра діафрагми): 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22 та іноді 32 (спеціально для математиків – це все ступені квадратного кореня від числа 2). Ці числа – повні значення діафрагми, однак бувають ще й проміжні значення, що відповідають половині або третині повного значення. Зі збільшенням діаметра отвору діафрагми на один цілий ступінь кількість світла, що проходить крізь об’єктив, збільшується вдвічі. Зменшення отвору діафрагми на один ступінь удвічі зменшує кількість світла, що потрапляє на матрицю.

[1] Ефективний діаметр діафрагми (розмір вхідної зіниці) [2] Діафрагма [3] Фокусна відстань Примітка. Значення діафрагми та фокусної відстані на ілюстрації орієнтовні.

Діафрагма та глибина різкості

Глибиною різкості називають діапазон відстаней від камери, за яких об’єкти, що фотографуються, виглядатимуть прийнятно різкими.

За надзвичайно малої глибини різкості фокусна відстань може становити всього кілька міліметрів. Буває й навпаки: на деяких пейзажних фотографіях глибина різкості настільки велика, що все відображається в чіткому фокусі – від об’єктів у безпосередній близькості до фотоапарата до об’єктів, віддалених на багато кілометрів. Керування глибиною різкості є однією з найефективніших технік у фотомистецтві.

Фактично, що більше значення діафрагми, то менша глибина різкості, тож якщо Ви хочете зробити фотопортрет із красиво розмитим фоном, Вам потрібно широко відкрити отвір діафрагми. Однак інші фактори також мають значення. Об’єктиви з більшою фокусною відстанню зазвичай забезпечують меншу глибину різкості (зокрема через те, що, як ми вже дізналися, діафрагма F1.4 у 85-мм об’єктиві набагато більша за діафрагму F1.4 у ширококутному 24-мм об’єктиві). Крім того, відстань між об’єктами в кадрі також впливає на уявну глибину різкості.

Діафрагма (зліва направо): від відкритої (великий діаметр) до закритої (малий діаметр) Глибина різкості (зліва направо): від малої до великої

Три ключі до ефективного дефокусування

- Порада щодо зйомки -

Зйомка зображення із красиво дефокусованим фоном – це значно більше, ніж просто використання світлосильного об’єктива та повністю відкритої діафрагми. Це перший ключ до успіху, однак іноді саме лише відкривання діафрагми не призведе до бажаного результату. Другим ключем є правильно обрана відстань між об’єктом зйомки та фоном. Якщо відстань між фоном і об’єктом зйомки надто мала, фон може ввійти в глибину різкості або ступінь його дефокусування буде недостатньою. Завжди намагайтеся забезпечити достатнє віддалення об’єкта від фону, який потрібно дефокусувати. Третім ключем є фокусна відстань об’єктива. Як було зазначено, малу глибину різкості простіше забезпечити, задавши більшу фокусну відстань, тож скористайтеся цією можливістю. Багато фотографів вважають відстань 75–100 мм ідеальною для портретної зйомки із красиво розмитим фоном.