ОСНОВНІ ДАНІ ПРО ОБ’ЄКТИВИ

Фокусна відстань, кут огляду та перспектива
Фокальна відстань

Фокальна відстань

Фокусна відстань, або діапазон фокусної відстані, якщо мова йдеться про збільшення, зазвичай є головним моментом, на який варто звертати увагу, коли Ви обираєте об’єктив для конкретного фотографа або стилю фотографування. Фокусна відстань об’єктива визначає дві характеристики, що є дуже важливими для фотографів: збільшення та кут огляду.

Більші фокусні відстані забезпечують краще збільшення, і навпаки. Ширококутні об’єктиви з короткою фокусною відстанню мають малий діапазон збільшення, що означає, що Ви маєте фізично наблизитися до об’єкта середнього розміру, щоб він повністю заповнив кадр. Однак це також означає, що Ви можете охопити великі об’єкти, не відходячи при цьому на значну відстань. Телеоб’єктиви з великою фокусною відстанню дають краще збільшення, тож Ви можете заповнити кадр об’єктами, що знаходяться далеко від фотоапарата.

[1] Друга головна точка об’єктива [2] Фокусна відстань [3] Кут огляду (вимірюється по діагоналі) [4] Фокальна площина (розмір матриці зображення)

Технічне визначення фокусної відстані

- Технічні подробиці -

Фокусна відстань об’єктива – це відстань від другої основної точки до задньої фокусної точки за значення фокусу, встановленого на безмежності. Друга основна точка – одна з шести "основних точок", що використовуються як відправні точки в оптичному об’єктиві (передня й задня точки фокусу, перша й друга вузлові точки, а також перша й друга основні точки). У складному об’єктиві не існує заздалегідь визначеного розташування другої основної точки – вона може знаходитися всередині корпуса об’єктива або десь зовні, у залежності від конструкції об’єктива. Отже, точно визначити фокусну відстань об’єктива самостійно непросто.

Фокусна відстань і кут огляду

"Кут огляду" вказує нам, яку частину сцени перед фотоапаратом захопить матриця. Якщо говорити більш технічною мовою, це – кут сцени, захоплений матрицею, виміряний по діагоналі. Важливо пам’ятати, що кут огляду сукупно визначається фокусною відстанню об’єктива й розміром матриці фотоапарата, отже кут, що Ви отримаєте з будь-яким об’єктивом, відрізнятиметься за використання 35-міліметрового повноформатного фотоапарата й фотоапарата APS-C. Різні об’єктиви з однаковою фокусною відстанню завжди матимуть однаковий кут огляду за використання однакових матриць.

Порівняння фокусної відстані й кута огляду ілюструє цей зв’язок як для 35-міліметрових повнокадрових фотоапаратів, так і для фотоапаратів APS-C.

* Фокусна відстань у ( ): еквівалентна фокусна відстань за кріплення до цифрових фотоапаратів зі змінними об’єктивами з 35-міліметровими повнокадровими сенсорами

Перспектива

За великої фокусної відстані об’єкти на передньому та задньому планах часто здаватимуться ближче один до одного на отриманому зображенні. Цей ефект іноді називають "стисненням телеоб’єктива", хоча його причиною не є сам об’єктив. Насправді, коли Ви працюєте з телеоб’єктивом, Вам необхідно знаходитися далі від об’єктів зйомки. Отже, відносно відстані від фотоапарата до об’єктів на передньому та задньому планах, відстань між ними дійсно менша, ніж між Вами та ними. Тобто, через те, що об’єкти на передньому та задньому планах знаходяться на значній відстані від фотоапарата, їхні відносні розміри на зображені будуть ближче до дійсності. Під час зйомки з ширококутним об’єктивом Вам зазвичай потрібно наблизитися до об’єкта на передньому плані, щоб він був достатньо великим у кадрі, і через це об’єкти, що знаходяться далі, виглядають відносно меншими. Різниця в перспективі насправді залежить від того, наскільки далеко Ви знаходитеся від об’єкта зйомки.

Зображення на фокусній відстані 24 мм

Фокусна відстань – 24 мм, кут огляду – 84°

Зображення на фокусній відстані 300 мм

Фокусна відстань – 300 мм, кут огляду – 8°