Посібник фотографа: як отримати чудові знімки своєю фотокамерою

Якщо раніше ви користувалися компактними цифровими фотокамерами, всі ваші фотографії, ймовірно, зберігалися у файлах JPEG. Ваша DSLR-камера може створювати не тількі такі файли, але й файли RAW. Що таке файли RAW і чому може знадобитися використовувати їх замість файлів JPEG, до яких ви вже звикли?

Під час фотографування датчик фотокамери зберігає великий обсяг даних - значно більший, ніж потрібно для створення файлу JPEG. Коли фотокамера обробляє зображення, вона відкидає більшу частину цих даних, створюючи файл меншого розміру. Отримане зображення підходить для більшості завдань, які можуть знадобитися, таких як друк фотознімка, пересилання електронною поштою або розміщення на веб-сайті.

На відміну від файлу JPEG, файл RAW не обробляється та не стискається фотокамерою. Він містить усі дані, збережені датчиком під час фотозйомки. До них належить ширший діапазон кольорів і відтінків, які не використовуються в JPEG, а також, можливо, більша кількість деталей на сильно затемнених або яскравих ділянках. З цієї причини його іноді називають "цифровим негативом". Як обробка та друк власних знімків у темній кімнаті дають змогу отримувати значно кращі результати, ніж можна очікувати від місцевого фотомагазину, так і додаткові дані, збережені у файлі RAW, можна використовувати для отримання зображення високої якості. Для цього просто потрібно трохи практики.

Для обробки файлів RAW знадобиться спеціальна програма "raw-конвертер", наприклад Image Data Converter SR, що постачається з вашою фотокамерою.

При відкритті файлу RAW у програмі Image Data Converter зображення виводиться в тому вигляді, яким воно має бути при використанні параметрів фотокамери, що застосовувалися під час зйомки. Потім можна змінювати значення витримки, балансу білого, колірного режиму, контрастності та багато інших параметрів, доки знімок не виглядатиме потрібним чином. Потім можна навіть вивести зображення "до" та "після" поруч одне з одним, щоб бачити, які зміни було внесено в знімок. І можна не турбуватися, якщо щось було зроблено не так. Після завершення редагування фотографії можна зберегти результат у новому файлі TIFF або JPEG. Початковий файл RAW залишиться зовсім незмінним. Пізніше до нього можна повернутися і внести зовсім інші зміни, якщо потрібно.

Приклади того, що можна зробити, використовуючи RAW замість JPEG:

Приклад 1

Із цього прикладу чітко видно, що краплі води, які потрапили на підлогу, на зображенні JPEG видно нечітко. Крім того, на зображенні відсутні численні деталі на світлих частинах.

Збільшити зображення

Зображення RAW демонструє, що на фотографії можна роздивитися багато додаткових деталей, що робить його більш насиченим.

Збільшити зображення

Збільшені деталі зображення - відмінності між RAW і JPEG

Збільшити зображення

Приклад 2

Зображення, відзняте в режимі JPEG

На цьому прикладі фотографію зроблено в кінці дня під час заходу сонця. Освітлена червоним світлом сцена тривала всього кілька хвилин. Проблема полягає в тому, щоб відновити цей червоний колір на фотографії. У режимі JPEG зображення недоекспоновано, а кольори тьмяні. Зображення не являє собою нічого особливого

Відкоригований файл RAW

приклад 2