Чищення і зберігання камери й об'єктивів

Я помічаю цятки/плями на фотографіях, знятих за допомогою своєї фотокамери.
Найпоширенішою проблемою власників цифрових фотокамер є наявність пилу на датчику фотокамери, що може негативно вплинути на якість фотографій. Через те, що фотографії розсіюються, на світлих ділянках зображення можуть з’являтися темні цятки. У більшості випадків їх можна побачити на блакитному небі, як показано на прикладі нижче.Деякі хибно вважають, що цятки з’являються на фотографіях через забруднення напівпрозорого дзеркала, електронного видошукача або об’єктива. Пил на напівпрозорому дзеркалі або електронному видошукачі жодним чином не впливає на остаточний вигляд фотографії. Зазвичай часточки пилу на об’єктиві занадто дрібні й розташовані занадто далеко від фокусної точки, щоб їх можна було побачити на фотографіях.
Яких заходів слід ужити, аби на датчик і напівпрозоре дзеркало не потрапляв пил?

Повністю захистити фотокамеру від потрапляння на неї пилу неможливо, проте кілька рекомендацій допоможуть значно зменшити ризик забруднення.

 1. Вимикайте фотокамеру, перш ніж знімати об’єктив. У такий спосіб можна зменшити електростатичний заряд на датчику та зменшити ризик притягнення пилу.
 2. Переконайтеся, що поверхня заднього елемента об’єктива чиста, перш ніж його приєднувати до фотокамери. За допомогою пневмощітки приберіть пил та інші часточки, які можуть подряпати скло. Після цього за необхідності можна скористатися сухою ганчіркою з мікрофібри.
 3. Не залишайте фотокамеру на тривалий час із відкритим отвором для об’єктива. Знявши об’єктив, закрийте отвір на корпусі фотокамери спеціальної кришкою або негайно знову приєднайте об’єктив.
 4. Рекомендується знімати об’єктив лише у сухих місцях, де небагато пилу або піску.
 5. Знявши об’єктив, опустіть донизу отвір для кріплення об’єктива, щоб уникнути потрапляння пилу всередину фотокамери.
 6. Стежте, щоб задня кришка для об’єктива та кришка для корпусу фотокамери завжди були чисті. Коли об’єктив установлений на фотокамері, задню кришку для об’єктива можна приєднати до кришка для корпусу фотокамери. У такий спосіб на кришках не будуть накопичуватися пил і бруд, особливо коли вони зберігаються у чохлі для фотокамери.
 7. Стежте за чистотою чохла для фотокамери. Ви будете здивовані, коли побачите, скільки бруду та пилу згодом накопичиться у чохлі. Вийміть усі предмети з чохла та почистіть його за допомогою пилосмока. Перш ніж застосувати пилосмок, переконайтеся, що у чохлі не залишилося дрібних предметів на кшталт карток пам’яті, кришки рознімання для аксесуарів тощо.
Що робити з цятками пилу на фотографіях?

Камери SLT оснащено двохетапною функцією захисту від пилу.

 1. Антистатичне покриття оптичного фільтра низьких частот.
 2. Вібрація датчика для струшування вільного пилу, який зібрався на фільтрі низьких частот. Камери SLT, які надходили у продаж починаючи з літа 2011 року (SLT-A77 і наступні моделі), мають більш ефективну функцію ультразвукової вібрації для струшування пилу, порівняно з попередніми моделями.

Вібрація датчика виконується автоматично кожного разу, коли фотокамера вимикається, а також її будь-коли можна ввімкнути через меню. Оскільки вбудована функція фотокамери для усунення пилу застосовується кожного разу, коли фотокамера вимикається, цілком можливо, що пил, який ви помітили на раніше знятих фотографіях, уже зник. Крім того, звичайні часточки пилу дуже дрібні, тому їх важко помітити на датчику неозброєним оком.

Чищення датчика фотокамери (звертаючи увагу на оптичний фільтр низьких частот, який розташовано перед датчиком)

Компанія Sony схвалює лише один засіб для чищення фотокамер їхніми власниками, а саме ручну гумову повітродувку (пневмощітку)*. Інші засоби можуть призвести до пошкодження датчика, а відповідно й оптичного фільтра низьких частот, розташованого попереду датчика, а також до позбавлення вас гарантії на фотокамеру.

Щоб почистити оптичний фільтр низьких частот, розташований перед датчиком, виконайте наведені нижче кроки.

 1. Вимкніть фотокамеру, щоб автоматично виконати вібрацію датчика для струшування вільного пилу.
 2. Зніміть об’єктив. Тепер можна побачити напівпрозоре дзеркало, яке блокує датчик зображення. За допомогою гумової повітродувки обережно здуйте пил із напівпрозорого дзеркала, не торкаючись його.
 3. Щоб дістатися датчика, потрібно відкрити дзеркало. Для цього обережно натисніть пальцем на важіль блокування дзеркала.

  Не торкайтеся поверхні напівпрозорого дзеркала! Дзеркало цієї фотокамери виготовлено з напівпрозорої плівки. Торкаючись дзеркала, ви ризикуєте його забруднити або пошкодити, що призведе до погіршення якості зображень або негативно вплине на роботу фотокамери.
 4. Спрямуйте фотокамеру отвором для кріплення о’бєктива донизу, вставте кінчик повітродувки всередину цього отвору та зробіть кілька натискань. Як правило, цієї процедури достатньо, щоб видалити звичайні часточки пилу з датчика та видути їх із фотокамери.
 5. Після завершення чищення поверніть дзеркало у звичайне положення, обережно натискаючи на нього пальцем, доки не почуєте клацання. Зауважте, що торкатися можна лише рамки дзеркала, але не його поверхні.

*Ручна гумова повітродувка/пневмощітка. Багато виробників пропонують ручні повітродувки, які можуть істотно відрізнятися за вартістю та якістю. Хороші гумові повітродувки мають змінні повітряні фільтри, які краще запобігають потраплянню пилу всередину фотокамери. Гумова повітродувка — це невід’ємна частина фотографічного устаткування, яка зазвичай швидко приноситиме чудові результати.

Примітка. Забороняється використовувати стиснене повітря для чищення датчика! Занадто високий тиск може призвести до пошкодження датчика, а маленькі краплі агресивних рідин можуть випадково потрапити на фільтр низьких частот або напівпрозоре дзеркало та спричинити серйозне пошкодження.

Пил на напівпрозорому дзеркалі

Напівпрозоре дзеркало — дуже чутлива частина фотокамери.

Дзеркало цієї фотокамери виготовлено з напівпрозорої плівки. Торкаючись дзеркала, ви ризикуєте його забруднити або пошкодити, що призведе до погіршення якості зображень або негативно вплине на роботу фотокамери. Крім того, напівпрозору плівку можна легко подряпати.

Ніколи не намагайтеся стерти бруд, пил або мастило з дзеркала SLT та не використовуйте жодних рідин для чищення. Це пошкодить напівпрозоре дзеркало. Пошкодження, спричинене прямим контактом із напівпрозорою плівкою, не покривається гарантією.

Щоб забезпечити чистоту дзеркала SLT та оптимальну роботу фотокамери, регулярно використовуйте гумову повітродувку*, аби запобігти накопиченню пилу. Крім того, необхідно чистити поверхню заднього елемента об’єктива, перш ніж приєднувати його до фотокамери. Це робити особливо корисно, якщо фотокамера використовуватиметься у місцях, де висока вологість або існує ризик конденсації. Якщо на дзеркалі SLT є пил, вологість і конденсація можуть призвести до прилипання пилу до дзеркала.

*Ручна гумова повітродувка/пневмощітка. Багато виробників пропонують ручні повітродувки, які можуть істотно відрізнятися за вартістю та якістю. Хороші гумові повітродувки мають змінні повітряні фільтри, які краще запобігають потраплянню пилу всередину фотокамери. Гумова повітродувка — це невід’ємна частина фотографічного устаткування, яка зазвичай швидко приноситиме чудові результати.

Примітка. Забороняється використовувати стиснене повітря! Занадто високий тиск може призвести до пошкодження датчика, а маленькі краплі агресивних рідин можуть випадково потрапити на напівпрозоре дзеркало та спричинити серйозне пошкодження.

Пил усередині об’єктива

Пил усередині об’єктива — це нормальне явище, через яке не варто турбуватися. Порівняно з пилом на датчику, пил усередині об’єктива не з’являтиметься на зображеннях. Отже, якщо ви помітили пил усередині об’єктива (його легше помітити неозброєним оком, ніж пил на датчику), немає потреби переривати знімання!

Для роботи об’єктива потрібна певна кількість повітря, оскільки його елементи постійно рухаються всередині під час фокусування або змінення масштабу. Повна герметичність об’єктива обмежувала би рух його елементів і повертала би їх на місце під дією повітряного тиску.

Навіть усередині нових об’єктивів може бути незначна кількість пилу. Це не є дефектом. Об’єктиви виготовляються з дотриманням підвищених санітарних вимог у дуже чистих виробничих зонах, проте забезпечити стовідсоткову відсутність пилу неможливо.

Чищення і зберігання корпусу фотокамери й об’єктивів

Чистити корпус фотокамери та об’єктиви важливо, щоб підтримувати справність обладнання. Але, водночас, це дуже тонка робота. Саме тому, щоб найкраще впоратися із цим завданням, їх потрібно правильно доглядати:

Завжди закривати кришку об’єктива.
Тримати об’єктиви у захисному футлярі.
Носити приладдя фотокамери у відповідному чохлі.

Аксесуари можна придбати тут.

Якщо перебувати у холодному приміщенні або перейти з холоду на тепло, може утворитись певний конденсат. Він може призвести до окислення металевих деталей усередині корпуса і, відповідно, до несправностей. Крім того, можуть проростати грибки та цвіль, що може пошкодити обладнання. Щоб зменшити ризик таких утворень, у переносному чохлі потрібно мати пакетики з силікагелем. Він допоможе частково увібрати вологу.

Під час роботи з обладнанням пил та інші тверді частинки можуть потрапити у корпус фотокамери та на об’єктив. Також можуть з’явитись відбитки пальців. Далі йде мова про те, як очистити обладнання, не пошкодивши його.

 1. Корпус фотокамери

  Після знімання цілий день на пляжі у щілини корпусу фотокамери можуть потрапити, наприклад, піщинки. Якщо їх одразу не витрусити, вони можуть потрапити на регулювальні коліщатка, призвівши до їхнього передчасного зношування та вивівши з ладу фотокамеру. Вони також можуть серйозно пошкодити фокусувальні кільця об’єктива.
  Найпростіше такі частинки вимести з корпусу за допомогою щітки з м’якими волосинами. Не натискайте сильно, щоб не подряпати корпус або РК-екран.
  Якщо липкий пил не можна витрусити за допомогою щітки, можна також скористатись ватним валиком. Для важкодоступних місць зазвичай ефективний повітродув.
  Насамкінець, якщо корпус фотокамери забруднено частинками, які важко очистити (грязюка тощо), цілком доцільно використовувати мікроволоконну серветку (можна легко придбати в оптиці), злегка змочену водою. Мікроволокно рекомендовано, оскільки воно не дряпає РК-екран.
  Не використовуйте жодних хімікатів, таких як зріджувачі, бензин, спирт, одноразові серветки тощо.

 2. Об’єктиви

  З об’єктивами потрібно бути особливо обережними. Скло, з якого їх виготовляють, дуже крихке і легко дряпається. Об’єктив потрібно чистити тільки в окремих випадках. Оптична поверхня зазнає впливу щоразу під час чищення. Завжди залишаються сліди, навіть якщо їх не видно неозброєним оком. Краще мати дещо запилений, аніж подряпаний об’єктив.
  На нашу думку, чистити потрібно, коли видно відбитки пальців. За своїм характером вони жирні та кислотоутворювальні й можуть пошкодити противідбивне покриття об’єктива. Засохлі краплі прісної та морської води містять соляні кристали, які також можуть пошкодити скло, тому їх потрібно знімати.
Видалення пилу й мікрочастинок

Найперше, скористайтеся гумовою повітродувкою, щоб видалити більшу частину пилу. Ніколи не дмухайте на об’єктив. Інакше частинки слини потраплять на об’єктив і залишать сліди, які важко усунути.

Далі скористайтеся щіткою з м’якими волосинами, щоб змести пил з об’єктива. Не торкайтеся волосинок щітки пальцями, бо волосини покриються жиром і замажуть об’єктив. Не натискайте надто сильно. Після знімання цілий день на пляжі на скло об’єктива можуть потрапити мікрочастинки кварцу або кремнію, і неправильне очищення може пошкодити оптичну поверхню.

Очищення від жирних плям і відбитків пальців

Загальним правилом є не торкатися скла пальцями. Якщо на склі присутні відбитки пальців, ніколи не витирайте їх одягом або хустинкою. Їхні волокна загрубі та можуть подряпати скло.

Використовуйте мікроволоконну серветку та носіть її у мішечку або чохлі, щоб вона не запилилась.
Якщо для очищення від жирних плям потрібна рідина, не використовуйте воду з-під крана, бо солі, які у ній містяться, можуть подряпати скло.
Зволожте мікроволоконну серветку дейонізованою водою і промокніть поверхню скла, уникаючи тертя.